Results from the West of England Schools Championships 2018

0

Sherborne School, Dorset
6-7 January 2018

STOP PRESS: There were victories for players from Winchester College and Alleyn’s School in the U18s and the U16s respectively. Players from 9 schools took part.

Scores

U18 Singles

1st round: Choo-Choy (Tonbridge) bt Hirth (Alleyn’s) 15-8; Powell (Marlborough) bt Skoczylas (St. Paul’s) 15-8; Hanley (Tonbridge) bt Ames (Blundell’s) 15-7; Parsapour (St. Paul’s) bt Beswick (Marlborough) 15-3; Davies (St. Paul’s) bt Rigg (Marlborough) 15-4; Liu (St. Paul’s) bt Sholapurkar (Alleyn’s) 15-1
2nd round: Kidner (Winchester) bt Choo-Choy 15-0; Sumner (Bedford Modern) bt Powell 15-8; Jackson (St. Paul’s) bt Hanley 15-10; Cochrane (Alleyn’s) bt Parsapour 15-1; Chai (Blundell’s) bt Buxton (Sherborne) 15-3; Mackison (Winchester) bt Davies 15-12; McLaurin (Blundell’s) bt Liu 15-8; Cheveley (St. Paul’s) w/o Gill (Alleyn’s)
Quarter-finals: Kidner bt Sumner 11-3, 11-0; Jackson bt Cochrane 11-6, 11-6; Chai bt Mackison 11-4, 11-2; Cheveley bt McLaurin 11-5, 11-0
Semi-finals: Kidner bt Jackson 11-2, 11-3; Chai bt Cheveley 11-2, 11-8
Final: Kidner bt Chai 4-11, 11-6, 11-7
Plate: Rigg bt Skoczylas 11-2

U18 Doubles

Quarter-finals: Winchester I bt St. Paul’s III 11-0, 11-2; Marlborough I bt St. Paul’s II 11-5, 11-4; Blundell’s bt Tonbridge 11-0, 11-6; St. Paul’s I bt Marlborough II 11-0, 11-7
Semi-finals: Winchester I bt Marlborough I 11-2, 11-2; St. Paul’s I bt Blundell’s 11-0, 11-2
Final: Winchester I (Kidner & Mackison) bt St. Paul’s I (Cheveley & Jackson) 11-1, 12-10
Plate: 1st St. Paul’s II; 2nd Marlborough II

Colts (U16) Singles

Preliminary round: AR (Derby Moor) bt Nolan (Tonbridge) 15-10; Ryder (Blundell’s) bt Parker (Tonbridge) 15-11; Lewis (Tonbridge) bt Banisha (St. Paul’s) 7-3 ret.
1st round: Scott (Alleyn’s) bt Grubb (Blundell’s) 15-2; Ali (Derby Moor) bt Knight (Tonbridge) 15-4; Pymont (St. Paul’s) bt Peck (Marlborough) 15-7; Hawkey (Winchester) bt Rackham (Blundell’s) 15-2; Fraser (Winchester) bt AR 15-4; Harrison (St. Paul’s) bt Ryder 15-5; Harvey (Sherborne) bt Bucknell (Blundell’s) 15-4; Mahmood (Derby Moor) bt Pring (Sherborne) 15-11; Jobson (St. Paul’s) bt Redfern (Winchester) 15-10
2nd round: Percival (Winchester) bt Scott 15-1; Ali bt Pymont 15-8; Monro-Davies (St. Paul’s) bt Hawkey 15-2; Mercer (Sherborne) bt Fraser 15-2; Odgers (St. Paul’s) bt Harrison 15-7; Harvey bt Ames (Blundell’s) 15-13; Lewis bt Mahmood 15-5; Wiseman (Alleyn’s) bt Jobson 15-2
Quarter-finals: Percival bt Ali 10-12, 11-6, 11-6; Mercer bt Monro-Davies 11-2, 11-2; Odgers bt Harvey 11-2, 11-4; Wiseman bt Lewis 11-0, 11-4
Semi-finals: Percival bt Mercer 11-5, 11-9; Wiseman bt Odgers 11-1, 11-1
Final: Wiseman bt Percival 11-9, 11-2
Plate: Ames bt Redfern 11-3

Colts (U16) Doubles

1st round: Derby Moor I bt Tonbridge II 15-8; Sherborne bt St. Paul’s II 16-15; Blundell’s I bt Derby Moor II 15-3; Tonbridge I bt Winchester II 16-15; St. Paul’s III bt Blundells II 15-3
Quarter-finals: Winchester I bt Derby Moor I 11-5, 11-7; Sherborne bt Blundell’s I 11-2, 11-9; St. Paul’s I bt Tonbridge I 11-5, 11-4; Alleyn’s bt St. Paul’s III 11-7, 12-10
Semi-finals: Winchester I bt Sherborne 11-3, 11-9; Alleyn’s bt St. Paul’s I 11-5, 11-5
Final: Alleyn’s (Scott & Wiseman)  bt Winchester I  (Fraser & Percival) 11-9, 11-7
Plate: 1st St. Paul’s II (Jobson & Monro-Davies) ; 2nd Winchester II (Hawkey & Redfern)

The U18 champions from Winchester

The U18 champions from Winchester College

The Colts champions from Alleyn's School

The Colts champions from Alleyn’s School

Colts runners-up from Winchester

Colts runners-up from Winchester College