RESULTS FROM THE NATIONAL SCHOOLS CHAMPIONSHIPS

0

National Schools Championships
St. Paul’s School, Barnes
Monday/Thursday 1-4 April 2019

STOP PRESS 101 players from 17 schools took part this year, with welcome entries from Merchiston Castle School, Loretto School, St. Dunstan’s College and UCS, Hampstead. Titles were won by players from Sedbergh (Open Singles), Merchant Taylors’ (Open Doubles), Merchiston Castle (U16 Singles and Doubles) and St. Olave’s (U14 Singles and Doubles). Silver medals and Plates were won by competitors from Alleyn’s, St. Paul’s, Tonbridge and Winchester.

Several matches were live-streamed on the RFA Facebook page, including an outstanding, dramatic three-gamer in the Open Doubles between top pairs from Merchant Taylors’ and Alleyn’s.

Thanks go to organiser Gareth Price, to coaches and parents from the competing schools and to host school, St. Paul’s.

Results

Key: All (Alleyn’s); Brad (Bradfield); Blu (Blundell’s); DM (Derby Moor); Lor (Loretto); Mar (Marlborough); MTS (Merchant Taylors’); MC (Merchiston Castle); Rad (Radley); Sed (Sedbergh); Ton (Tonbridge); SDC (St. Dunstan’s); SOS (St Olave’s); SPS (St. Paul’s); UCS (University College); Whi (Whitgift); Win (Winchester)

U18 Singles

Pool A 1st Wiseman (All); 2nd Burgess (Ton); 3rd Jobson (Mar)
Pool B 1st McGuire (Sed); 2nd Parsapour (SPS); 3rd Shaw (Rad)
Pool C 1st Matvienko (Brad); 2nd Hirth (All); 3rd Toalster (Ton) 
Pool D 1st Townshend (MTS); 2nd Monro-Davies (SPS); 3rd Gujadhur (Win)
Pool E 1st Tidy (MC); 2nd Stanger (SPS); 3rd Turner (All) 
Pool F 1st Cochrane (All); 2nd Choo-Choy (Ton); 3rd Ali (DM)
Pool G 1st Odgers (SPS); 2nd Fraser (Win); 3rd Kendrick (Whi); 4th Meredith (All)
Pool H 1st Percival (Win); 2nd Bell (MC); 3rd Lack (Mar); 4th Lam (Whi)

Quarter-finals: Wiseman bt Percival 11-12, 11-2, 11-4; Tidy bt Townshend 11-5, 11-4; Matvienko bt Cochrane 11-7, 11-6; McGuire bt Odgers 12-10, 11-6
Semi-finals: Wiseman bt Tidy 11-8, 11-8; McGuire bt Matvienko 11-3, 11-3
Final: McGuire (Sedbergh) bt Wiseman (Alleyn’s) 11-7, 12-10
Plate: Parsapour (St. Paul’s) bt Ali (Derby Moor) 

U18 Doubles

Knock-out stage 

Semi-finals: Alleyn’s I (Cochrane & Wiseman) bt St. Paul’s 1 (Odgers & Monro-Davies) 11-3, 8-11, 12-10; Merchant Taylors’ (Graham & Townshend) bt Merchiston Castle (Bell & Tidy) 11-8, 11-12, 11-8
Final: Merchant Taylors’ (Graham & Townshend) bt Alleyn’s 1 (Cochrane & Wiseman) 12-10, 9-11, 11-7
Plate: Winchester (Fraser & Percival) bt Alleyn’s 2 (Hirth & Turner) 

Also competed: Derby Moor (Ali & Raheem); Marlborough (Jobson & Lack); St. Paul’s 2 (Parsapour & Stanger); Tonbridge (Choo-Choy & Toalster); UCS (Rahman & Williams)

U16 Singles

Pool A 1st Harrison Shaw (All); 2nd Ruiz-Cano (Win); 3rd Garella (MTS); 4th Jopling (SPS) 
Pool B 1st Mackintosh (MC); 2nd Swarbrick (Blu); 3rd A Tillotson (MTS); 4th Fisher (Win) 
Pool C 1st Layton (MC); 2nd Cloke-Browne (Win); 3rd Harrison (SPS); 4th Hudson (Mar)
Pool D 1st Lewis (Ton); 2nd Groombridge-Westacott (Lor); 3rd Mumford (Blu); 4th Lim (Win)
Pool E 1st Taylor Schindler (All); 2nd Kottler (Mar); 3rd Goulding (SPS); 4th Cunningham (Lor) 
Pool F 1st Bucknall (Blu); 2nd Whitham (SPS); 3rd Matthews (MTS); 4th Harrison (All) 
Pool G 1st Mulvey (MC); 2nd Raheem (DM); 3rd Nolan (Ton); 4th Choi (SPS) 
Pool H 1st Scott (All); 2nd Rackham (Blu); 3rd Innes (All); 4th D Tillotson (MTS)  
Pool I 1st Ames (Blu); 2nd Puvanendiran (All); 3rd Ridley (SPS); 4th Graham (Win) 
Pool J 1st Campanale (Ton); 2nd Mayor (Blu); 3rd Ferguson (Lor) 
Pool K 1st Afshar (MC); 2nd Johnstone (All); 3rd Bremner (Win) 

1st round: Scott bt Taylor Schindler 6-11, 11-8, 11-8; Layton bt Harrison Shaw 11-3, 11-2; Mulvey bt Lewis 11-1, 11-6
Quarter-finals: Afshar bt Scott 11-3, 11-2; Mackintosh bt Bucknall 11-2, 11-5; Layton bt Ames 11-9, 11-4; Mulvey bt Campanale 11-8, 6-11, 11-8
Semi-finals: Afshar bt Mackintosh 11-6, 11-4; Layton bt Mulvey 11-2, 11-4
Final: Layton (Merchiston Castle) bt Afshar (Merchiston Castle) 11-4, 11-3
Plate: Cloke-Brown (Winchester) bt Raheem (Derby Moor)

U16 Doubles

Knock-out stage 

Quarter-finals: Merchiston Castle 1 (Afshar & Mackintosh) bt Merchiston Castle 2 (Layton & Mulvey) 12-11, 11-9; Winchester 1 (Bremner & Ruiz-Cano) bt St. Paul’s 1 (Ridley & Whitham) 11-9, 3-11, 11-6
Semi-finals: Merchiston Castle 1 (Afshar & Mackintosh) bt Blundell’s 1 (Ames & Bucknall) 8-11, 11-1, 11-0; Tonbridge 1 (Campanale & Nolan) bt Winchester 1 (Bremner & Ruiz-Cano) 11-7, 11-3
Final: Merchiston Castle 1 (Afshar & Mackintosh) bt Tonbridge 1 (Campanale & Nolan) 11-4, 11-5
Plate: Tonbridge 2 (N Hudson & Lewis) bt Alleyn’s 1 (Puvanendiran & Scott)

Also competed: Alleyn’s 2 (Harrison & Harrison Shaw); Alleyn’s 3 (Innes & Taylor Schindler); Blundell’s 2 (Mayor & Swarbrick); Blundell’s 3 (Mumford & Rackham); Loretto (Cunningham & Groombridge-Westacott); Merchant Taylors’ 2 (Garella & Matthews); Merchant Taylors’ 3 (Tillotson & Tillotson); St. Paul’s 2 (Choi & Harrison); St. Paul’s 3 (Goulding & Jopling); Winchester 2 (Cloke-Browne & Lim); Winchester 3 (Fisher & Graham)

U14 Singles

Pool A 1st Freudenheim (Ton); 2nd Lewis (Win); 3rd Francis (SDC); 4th Ion (SPS)
Pool B 1st Wu (Win); 2nd German (All); 3rd Whittom (SDC); 4th Dmitriew (SPS)
Pool C 1st Vernacchio (All); 2nd Cliff (Win); 3rd Glover (Sed); 4th Chiari-Gaggia (SPS) 
Pool D 1st Akerman (Win); 2nd J Hudson (Ton); 3rd Arie (All)
Pool E 1st Lee (Win); 2nd E Smith (SOS); 3rd Sauvel-Porter (SPS); 4th Z Hudson (Ton)
Pool F 1st Burnell (Mar); 2nd Nsenge (SOS); 3rd Minko (Win); 4th Calzia (SPS) 
Pool G 1st Boy (SOS); 2nd Frigo (SPS); 3rd Kennedy (Win); 4th Milner (All)
Pool H 1st Baron (SOS); 2nd Monro-Davies (SPS); 3rd Gardner (Ton); 4th Bond (Win)

Quarter-finals: Freudenheim bt Vernacchio15-10; Wu bt Akerman 15-4; Lee bt Burnell 15-1; Boy bt Baron 15-1
Semi-finals: Boy bt Lee 15-3; Wu bt Freudenheim 15-2
Final: Boy (St. Olave’s) bt Wu (Winchester) 11-4, 11-4
Plate: Nsenga (St. Olave’s)  bt Z Hudson (Tonbridge)

U14 Doubles

1st round: Alleyn’s 2 bt Tonbridge 2 15-3; St. Olave’s 2 bt Winchester 3 15-11; Alleyn’s 1 bt Winchester 4 15-13; Tonbridge 1 bt St. Paul’s 2 15-1; St. Paul’s 1 bt St. Dunstan’s 15-3; Winchester 2 bt St. Paul’s 3 15-13
Quarter-finals: Winchester 1 bt Alleyn’s 2 11-3, 11-1; St. Olave’s 2 bt Alleyn’s 1 11-3, 11-3; Tonbridge 1 bt St. Paul’s 1 11-3, 11-7; St. Olave’s 1 bt Winchester 2 11-5, 11-3
Semi-finals: Winchester 1 bt St. Olave’s 2 11-1,11-7; St. Olave’s 1 bt Tonbridge 1 11-0, 11-2
Final: St. Olave’s 1 (Boy & Nsenga) bt Winchester 1 (Lee & Wu) 10-12,11-8, 11-7
Plate: St. Paul’s 2 (Ion & Frigo) bt Tonbridge 2 (Gardner & Z Hudson)15-8

The Open Singles finalists

U18 Doubles champions – and no courts to play on!

U18 Doubles Plate winners from Winchester

A clean sweep for Merchiston Castle in the U16s

St. Olave’s dominate the U14s

 

Comments are closed.